NEA Partners realiserar investeringen i Alwey Group i samband med försäljningen till Svea Bank
NEA Partners har, genom fonden NEA II tillsammans med övriga delägare, avyttrat Alwey Group till Svea Bank. Genom affären blir den digitala bilplattformen Blipp en del av Svea Banks långsiktiga satsning på framtidens fordonsfinansiering och får en stark plattform för fortsatt tillväxt.
NEA Partners investerade i cartech-bolaget Blipp 2021 genom fonden NEA II. Efter samgåendet med Spiltans bolånesatsning Hejmo 2023 bildades Alwey Group, som sedan dess har utvecklat en digital plattform för köp, försäljning och finansiering av fordon för både privatpersoner och företag.
Alwey Group har bedrivit verksamhet med tillstånd som konsumentkreditinstitut (KKI). I och med att KKI-regelverket avvecklas under 2026 kommer verksamheten i stället att kräva tillstånd som kreditmarknadsbolag. Mot den bakgrunden har ägarna gemensamt bedömt att bolagets nästa utvecklingsfas bäst sker inom en etablerad finansiell aktör med rätt regulatoriska förutsättningar, kapitalbas och erfarenhet av fordonsfinansiering.
“Sedan vår investering 2021 har Blipp utvecklats från ett snabbväxande cartech-bolag till en central del av finansieringserbjudandet inom Alwey Group. Bolaget har byggt en stark digital plattform och ett attraktivt erbjudande inom transaktions- och finansieringslösningar för både privatpersoner och företag. Nu går verksamheten in i en ny fas där en etablerad bank som ägare skapar de bästa förutsättningarna för fortsatt tillväxt. Vi är övertygade om att Svea Bank är rätt långsiktig ägare för bolaget, dess kunder och medarbetare”, säger Edwin Olsson, Partner på NEA Partners.
Förvärvet är en del av Svea Banks långsiktiga satsning på fordonsfinansiering. Genom affären stärker banken sin position inom området samtidigt som Alwey Group och Blipp får tillgång till en etablerad finansiell aktör med resurser att accelerera den fortsatta utvecklingen.
“Fordonsfinansiering är ett strategiskt tillväxtområde för Svea Bank. Genom Alwey Group och Blipp får vi en modern digital plattform, ett starkt entreprenöriellt team och ett erbjudande som kompletterar vår befintliga verksamhet. Tillsammans kan vi skapa ett ännu starkare erbjudande för både företag och privatpersoner”, säger Lennart Ågren, vd och koncernchef för Svea Bank.